фоторедактор онлайн фотошоп онлайн игры онлайн

Урок-кейс «Гуманістичний пафос „Іліади” та сучасний прототип Ахілла»«Іліада».jpeg
Автор кейсу: Кучеренко Є.
Каскад: Історія людства
Рівень: 8 клас
Урок: Поема «Іліада», Сучасний прототип Ахілла

Мета: познайомити учнів із творчістю Гомера — основоположника європейської літератури.

Завдання:
- літературно  дослідити  окремі події Троянської війни поеми «Іліада»;
- попрактикуватися в побудові логічних і аргументованих виступів на тему «Сучасний прототип Ахіла» (сучасний герой), на тему «Чому так важливий мир? Як вберегти світ від війни?».

Розгортка за темами:

Історія 
Зарубіжна література
Кіно
Мистецтво
Інформатика
Мовознавство
Людина + Суспільство


Предмет Історія 

ГреціяЯким була військова організація та організація влади, господарське життя, грецькі закони в IX-VIII ст. до н. е.?
 
Згадайте вивчений матеріал з 6 класу.

Давньогрецькі поеми складалися в усній формі балад і легенд протягом чотирьох століть — з XI до IX ст. до н. е. Єдиним твором вони стали у VIII ст. до н. е., а записані були лише у VI ст. до н. е.
За час утворення ці поеми ввібрали відомості про суспільство, у якому відбувалося їхнє формування, тому донесли до нас знання про часи від Троянської війни (XII ст. до н. е.) до VIII ст. до н. е. А оскільки в цей період у греків ще не було писемності, то інших письмових джерел, окрім поем Гомера, про далеке минуле кінця II — початку І тис. до н. є. просто немає.
Поеми Гомера «Іліада» й «Одіссея» — важливе джерело історичних знань про період ранньогрецько-го суспільства. Вони містять відомості про різні сторони життя й діяльності населення Стародавньої Греції ХІ-ІХ ст. до н. е. Тому цей період в історії називають «гомерівським».

ПредметЗарубіжна література
Що ви знаєте про Гомера? Які твори відомі вам?
 

Гомер. «Іліада» й «Одіссея»

Гомер казав: усі ріки й потоки мають початок в Океані, так можна стверджувати, що будь яке словесне  мистецтво починає свій розвиток з Гомера.
Ми дуже мало знаємо про основоположника європейської літератури Гомера. Ми володіємо тими ж знаннями що й елліни, тобто нічого достеменно.
Греки, життя Гомера відносять до IX-VIII ст. до н. е., в цей час ще жива пам’ять про «добу героїв, він її оспівує в епічних поемах про Троянську війну. Вони вірять що Гомер був божественного походження, він ходив від оселі до оселі, бідний та сліпий розказуючи свої вірші і це був його єдиний заробіток на проживання. Вшановуючи пам’ять поету божественного походження греки збудували в його честь храм – Гомереон. Існує думка, що сліпий аед Демодок з «Одіссеї» це послідовник Гомера. Проте дуже часто фізичне існування Гомера ставлять під великий сумнів. Багато хто стверджує що она людина не в змозі написати настільки різні та епічні за своїм змістом поеми, як «Іліада» й «Одіссея». Тому сама історія нам задає гомерівське запитання на яке і по сьогоднішній день немає вичерпної відповіді. Невзмозі суспільство відповісти на низку  таких запитань: Гомер існував як певна історична особа, чи це вигадка  чиєїсь людської фантазії? Авторство «Іліади» та «Одіссеї» належить одній людині чи це творіння багатьох талантів того часу які зібрав в одну збірку хтось із редакторів чи групи редакторів. Чи є фундаментом поем безліч розрізнених пісень, чи вони є часткою одного цілого (т. зв. «Пра-Іліади» та «Пра-Одіссеї»)? 
Як ви вважаєте, чому історики сумніваються у  фізичному існуванні Гомера?
 
«Іліада».jpegМи можемо простити нашим предкам таку історичну недосконалість стосовно фізичного існування Гомера, адже найголовнішим є те що людство отримало такі шедеври літературного мистецтва як «Одіссею» та «Іліладу»
Монументально  художні надбання, які увіковічнили ім’я Гомера отримали назву монументального художнього твору. «Одіссея» та «Іліада» - епічні (героїчні) поеми які наповнені яскравими характерами та налічують значну кількість історичних подій минувшини переважно героїчного характеру. Основна мета сюжету цих поем це висвітлення загальнонародних проблем.
Гомерівський епос завжди має два зерна, дві основи  які завжди переплітаються між собою це історія та міфологія. Міфологія це так званий троянський цикл,  а історія узагальнилась археологічними знахідками про які ви матимете можливість ознайомитись на уроках з всесвітньої історії. Згадуючи про історичний аспект творінь Гомера, мова йде про відкриття руїн Трої на пагорбі Гіссарлик (сучасна Туреччина) у XIX ст. Г. Шліманом.

Поміркуйте, чому важливо знати про такі давні поеми, як "Іліада" та "Одіссея".

«Іліада»

Які персонажі «Іліади» є представниками міфології?
Знайдіть їх портрети в поемі.
Поміркуйте, що означає в сучасному розумінні слово "міф". Чому суспільство стоврює "сучасні міфи"?

ПредметКіно
Чи сподобався вам фільм "Троя"?
Що ви занаєте про фільм, його зйомки?
«Троя» (англ. Troy) — історична драма 2004 року за мотивами поеми Гомера «Іліада». Номінувалась на отримання премії Оскар за найкращий дизайн костюмів.
1193 рік до нашої ери. Спадкоємець престолу Трої Паріс викрадає прекрасну Олену, дружину царя Спарти Менелая. За честь Менелая вступається його брат — цар Агамемнон. Його армія на чолі з Ахіллесом підійшла до Трої та взяла місто у криваву облогу, яка тривала довгих десять років... Два світи воюватимуть за честь і владу. Тисячі помруть за славу і за любов - нація згорить дотла.

Актори:
Бред Пітт — Ахіллес, Пітер О'Тул — Пріам, Ерік Бана — Гектор,  Орландо Блум — Паріс, Браян Кокс — Агамемнон, Шон Бін — Одіссей, Діана Крюгер — Єлена,  Брендан Глісон — Менелай, Саффрон Берроуз — Андромаха, Кен Боунс — Гіппас, Джулі Крісті — Фетіда, Френкі Фіцджеральд — Еней, Роуз Бірн — Брісеїда, Джуліан Гловер — Тріоп, Гаррет Гедлунд — Патрокл, Тайлер Мейн — Аякс, Джон Шрапнель — Нестор.

На час завершення фільм, загальні затрати досягли позначки в приблизно $175,000,000. Це зробило Трою одним з найдорожчих фільмів у сучасній кіноматографії. Без урахування інфляції Троя стоїть під номером 22 у списку найдорожчих фільмів усіх часів, а враховуючи інфляцію — під номером 13.
Покази Трої у США загалом зібрали $133 млн ($133,378,256). Загальна вартість фільму — $180 млн.
Понад 73% від усіх зібраних коштів Троя отримала за межами США. Зрештою, загальна сума виручки становила понад $497 млн. доларів, що дозволило поставити фільм на 60-ту сходинку у списку найкасовіших фільмів всіх часів.
Реакції оглядачів на Трою були різні. На Rotten Tomatoes середній рейтинг склав 55% із 215 оглядів, у той час як Yahoo! Movies оцінив фільм на "B-", на основі 15 оглядів.
Зйомки розпочалися 22 квітня в Лондоні (там знімалися всі павільйонні сцени). Ряд батальних сцен спочатку планувалося знімати в Марокко, але після початку війни студія категорично відмовилася відправляти знімальну групу в мусульманську країну, і тому замість Марокко бій був знятий у Мексиці, у Лос-Кабос.
Троя Натурні зйомки знімалися на Мальті. Зйомки планувалося проводити на декількох пляжах, у морі, на окраїнах міста, а також у місті Троя, у спорудженому форті Рикасол на площі десяти акрів.
У Мексиці кіношників переслідували урагани й зливи. Останній ураган обрушився на знімальну площадку, коли робота була майже завершена. Через це робота над фільмом затяглася.
Зйомки набули грандіозного масштабу. У Мексиці кілометри відкритих пляжів стали зоною висадження та плацдармом для військового табору грецької армії — храм Аполлона піднімається над полем бою, де зштовхнулися армії 50,000 на 30,000 чоловік. Для зйомок цієї сцени були задіяні в хореографічній битві кілька тисяч озброєних і костюмованих статистів, згодом "помножені" на комп’ютері до необхідних масштабів. 
«Я не думаю, що будь-який письменник зміг би так чітко та безпомилково описати всі жахи війни як Гомер», — розповідає режисер Петерсон. «У його роботах, людську драму затьмарює жорстокість боїв».
Кастинг на роль непереможного Ахілла був одним із ключових. Щоб вдихнути в легенду життя, кіновиробники запросили Бреда Пітта. «Бред володіє достатнім талантом і магнетизмом, для цієї ролі», — ділився Петерсон.
Режисер Петерсон пишається підбором акторів зібраних для цього фільму. «Нам пощастило, ми вдало об'єднали роботу молодих акторів, чиї зірки вже починають сходити, разом з відомими акторами», — розповідав режисер.
Заради фільму «Троя» режисер Вольфганг Петерсен відмовився від запропонованого проекту «Бетмен проти Супермена», а Бред Пітт залишив проект «Фонтан».
Бред Пітт провів півроку в напружених тренуваннях, щоб його тіло стало схожим на грецькі статуї.
Продюсери пропонували стати режисером «Трої» Террі Гілліаму, однак той, прочитавши п'ять сторінок сценарію, відмовився.
До зйомок у фільмі Ерік Бана жодного разу не сідав верхи на коня.
Бред Пітт, що зіграв Ахіллеса, під час зйомок за іронією долі отримав травму ахіллесового сухожилля
 
Наскільки багато відмінностей між фільмом і поемою?
Якби ви були режисером фільму, щоб додали нового чи навпаки — які сюжети забрали б?Фішки для допитливих
Приблизно через 400 -500 років після ахейського походу на Трою (у VIII ст. до н. е.) винахідливий та талановитий аед (Гомер???) відібрав найкраще серед багатого епічного матеріалу і створив з нього епічні поеми які назвав «Іліада» та «Одіссея».
Поеми стрімко набували великої популярності, їх виконували  рапсоди (вони не були авторами, лише виконавцями), дещо змінюючи текст поем. Це спонукало в середині VI ст. до н. е створенню в Афінах комісії, яка фіксує тексти в письмовому вигляді, для того щоб зберегти оригінальність текстів поем та не дати їм розчинитись серед  численних імпровізацій. Ще в III ст. до н. е. греки розділили поеми Гомера за кількістю літер у давньогрецькому алфавіті і розділили поеми на 24 пісні.
Виключно поетична мова поем Гомера, «над діалектна» вона ніколи не була прикладом звичайної розмовної мови. Гомерівська мова це поєднання еолійської та  іонійської мов, в ній збережено діалектні риси архаїчної побудови попередніх епох.
Метричне оформлення «Іліади» та «Одіссеї» — гекзаметр.

Гекзаметр — це віршований розмір особливістю якого є побудова кожного вірша з шести стоп і яких правильно чергуються довгі і короткі склади.
Як ви вважаєте, чому грекам була необхідна допомога Ахілла та його війська?

АхіллесГомер описує чисельність їхнього війська у сто тисяч, багато істориків цю цифру вважають явною гіперболою. В їх арсеналі було по 50 кораблів і в кожному по 120 воїнів.

Войовничий дух перемагає в душі Ахілла і він обирає зброю. Саме зброя та війна є дорогою до вічної слави та до смерті. Ахіллес обирає коротке життя сповнене тривоги, болю, жорстокості, героїзму та слави. Доля Ахілла перебуває у тіні близької смерті.
Охарактеризуйте його як воїна, людину.

Які вчинки є показовими для його образу?
За що боровся Ахіллес?

Як ви вважаєте, чи може існувати прототип Ахілла в наші часи? Якими якостями володіє ця особа? Можливо, ви знаєте про таких людей. Розкажіть.

Знайдіть уривок, в якому описано причину поєдинку Ахілла та Гектора. Розкажіть про це як журналіст, в репортажі.

Патріотичним, глибоко принциповим, відданим своєму народові є характер Гектора. Гомер не раз підкреслює релігійність образу Гектора, але він є сином своєї Батьківщини і захищаючи яку він віддає перевагу військовим подвигам.
Він щиро визнає свої помилки які завжди покриває військовими подвигами. Всупереч ради старійшин він виводить свої війська проти Ахілла і тим самим не допускає їх до Трої. Хоча в цій битві очевидною є його власна загибель і загибель безлічі троянців.

ПредметМистецтво
Діти, чи знаєте ви про шедеври, повязані з ім'ям Ахілла?

Ахіллес
Культ Ахіллеса був поширений в Еліді, Спарті, Ольвії та в інших містах. У Лакедемоні Ахіллесові споруджено два храми — один у Брасії, де щороку відбувались урочистості, другий поблизу Спарти. Ім'я Ахіллеса зустрічається в ряді мікенських написів 2 тис. до н. е., тому деякі вчені вважають, що він був реальною особою.

Античні митці захоплювались образом Ахіллеса. Найвідоміша статуя — Ахіллес Боргезе (Лувр); чудовий бюст Ахіллеса є в Ермітажі. На вазах та в стінному живописі (Помпеї) відбито події з життя й подвигів героя. Міф про Ахіллеса був сюжетом численних пізніших творів літератури, музики, живопису (Евріпід, Вергілій, Овідій, Ф. Каваллі, Гендель, Доніцетті, О. Іванов).

Оберіть по одному з об'єктів й підготуйте "сюжет" з місця події.

Ахіллес Ахилл

Предмет Інформатика
Намалюйте образ Ахілла за допомогою програми фотошоп онлайн.

ПредметМовознавство
Ахіллесова пятаЧи чули ви такий вислів, як ахіллесова п'ята? Чи знаєте ви, що він означає? Яка історія його виникнення?
Як називаються такі вислови у мовознавстві?
Що таке фразеологізми
? Як вони утворюються й поширюються?

Підберіть слова-синоніми до виразу "ахіллесова п'ята".Ахіллесова п'ята — післягомерівський міф, переданий римським поетом Гігіном, про те, що мати Ахілла, Фетіда, захотіла зробити тіло свого сина невразливим і для цього занурювала його до священної ріки Стікс. Вона тримала сина за п'ятку, котрої не торкнулася вода, тому п'ятка залишилась єдиним вразливим місцем Ахілла, куди він і був смертельно поранений стрілою Паріса.

Наразі крилатий вираз ахіллесова п'ята означає слабке, вразливе місце в людини.
вразливе (болюче, дошкульне, слабе, слабке) місце у кого, чиє, в чому, чого; слаба (слабка) сторона; ахіллесова п’ята, книжн.; (риса характеру, на яку легко впливати) болюча (слаба, слабка) струна (струнка) чия, кого.

Фішки для допитливих

Ахіллесова п'ятаВ анатомії людини й справді існує термін "Ахіллове сухожилля"
Ахіллове сухожилля, або П'яткове сухожилля — найтовще і найміцніше сухожилля людського тіла. З'єднує литковий і камбаловидний м'язи з п'ятковою кісткою.
Досить часто у жінок це сухожилля слабке і коротке від багаторічного носіння взуття на високих підборах. Якщо не підготуватися до занять фізкультурою (вправи на розтяжку, розминка), то в сухожиллі  може початися запальний процес, і тоді від тренувань доведеться відмовитися, принаймні, на найближчі тижні.
Навіть якщо у вас немає проблем зі стопами (плоскостопість), необхідно правильно підбирати взуття для занять. Інакше вам буде бракувати стійкості, що запобігає надмірний поворот стопи під час занять. Пам'ятайте – недоліки будови стоп, ніяк не виявляють себе під час звичайної ходьби, можуть стати джерелом численних проблем, якщо ноги піддаються тривалому та інтенсивному навантаженню. А якщо зі стопами все-таки є проблеми, це не привід відмовляти від фізичних вправ, просто потрібно підібрати гарне спортивне взуття з супінаторами (після консультації з ортопедом), можливо,  відмовитися від бігу на користь ходьби або катання на велосипеді, виключити з комплексу занять стрибки.

ПредметЛюдина + Суспільство
СвітПоміркуйте, чому тема війни настільки актуальна у багатьох творах митців? Уявіть себе доповідачем на Міжнародній конференції, на котрій обговорюються проблеми миру та війни. Ви — вчений-пацифіст, котре хоче довести всьому світові, що війни потрібно уникативсіма силами.
Прорекламуйте мир таким чином, аби ні у кого не виникло протилежної думки.
Як ви вважаєте, чи може людство уникнути війти? Яким чином це можна зробити?
Поміркуйте, і знайдіть прототипи героїв в сучасних фільмах.
 
Уявіть, що ви — сценарист на телеканалі й  маєте скласти сценарій вікторини для проведення Шоу на тему "Іліади" Гомера . Продумайте питання, відберіть учасників.  Продумайте до вікторини повчальні презентації (наприклад, "цікаво знати, що...")


Приклад:
Хто з грецьких героїв придумав Троянського коня?             
1. Менелай             2. Діомед               3. Одіссей

Проведіть вікторину, об'єднавшись у групи.  
Щоб створити гарний та промовистий буклет, можете використати фотошоп онлайн.

Список використаних джерел
1. Урок на тему: "Древняя Греция" по мотивам поэмы Гомера "Илиада". Урок-праздник. Кучеренко Елена Александровна, учитель истории и обществознания МОУ СОШ №5 п. ЦЭС Верхнебуреинского района Хабаровского края.
2. Урок на тему: "Мифы и легенды Древней Греции" Чернышёва Элеонора Валерьевна,  учитель русского языка и литературы,  город Белгород, МОУ "Лицей№38"
3. Артамонов С.Д. Литература средних веков. М., 2010.
4. Всемирная галерея. Древний Восток. СПб., 2009.
5. Искусство стран и народов мира. Т. 1-5. М., 2009.
6. Каган М. С. Философия культуры. СПб., 2009

Підбиття підсумків уроку

1. Індивідуальні досягнення учнів становили:

2. У результаті проведення кейсу в нього з цього уроку можна додати в загальну скарбничку знань (у постійно оновлюваний Гіпермаркет Знань) такі знахідки учнів:
............
............
............

3. Які 3 сайти допомогли здобути найсуттєвішу інформацію?
http://school.xvatit.com/
http://ru.wikipedia.org/
http://znaj.net/

4. На допомогу учню та коучу:
http://school.xvatit.com/

5. Де брати інформацію для кейсу:
сайт....................................
сайт……………………………
сайт…………………………...
підручники……………………
книги………………………….
журнали………………………
консультації коуча………….
інше…………………………..

6. Локація проведення урока-кейсу:
Урок-кейс проходить у класі. Можливе проведення заняття в музеї, парку, бібліотеці...

7. Змагання:
Команди хлопчиків і дівчат.
Рахунок між командами становив:………
Завдання їм:………….

8. Завдання додому:
Об'єднайтеся в 2 групи. Уявіть, що ви є учасниками літературно–історичного дослідження творчості Гомера. Вам потрібно створити невелику презентацію. Тема для першої групи: «Сучасний міф».
Тема для другої групи: «Сучасний прототип Ахілла».

9. Тривалість кейсу:
90 хвилин.

10. Можливість схеми заняття з учнем-дублером:
Урок веде вчитель. Припустимий дублер.

11. Отримані результати та вироблені компетенції:
- Уміння швидко знайти необхідну інформацію з теми та навколо неї;
- Уміння креативно користуватися здобутою інформацією в практичних цілях;
- Засвоєння конкретних знань з галузі хімії, фізики, історії, мистецтва, літератури, нанотехнологій та інших системних розділів (наведені в розгортці) в обсязі звичайної шкільної програми, а також розширеного курикулуму;
- Уміння конструювати «нові знання» на основі отриманих знань і їх сегментів;
- Апгрейд інтелектуальних і комунікаційних здібностей.

12. Теги:
У цьому кейсі містяться посилання на розділи та уроки, що відповідають шкільній програмі:
Всесвітня Історія: давньогрецькі поеми
Біологія: пам'ять
Географія: США
Українська література: пісні
Українська мова:фразеологізми
Інформатика: людина

Також у кейсі містяться посилання на важливу інформацію, що розширює кругозір:
Школа онлайн: міфологія, фільм, море, життя
Розважальна: фотошоп онлайн
Шкільна: фізкультура

Примітка:
Кейси складаються таким чином, щоб кожен из них містив знання, які цілком відповідають чинній шкільній програмі. Для цього в кожному кейсі робляться посилання на ті параграфи зі шкільних підручників, де наведено повний навчальний матеріал.
Наприклад, в одному з кейсів у розділі «Хімія» є посилання на хімічні елементи: срібло, йод, магній. У другому кейсі – на хлор, золото, калій. У третьому – ще на кілька елементів і хімічні реакції. Таким чином, кілька десятків кейсів дозволяють заповнити всю таблицю Менделєєва.
Таким самим чином в одному з кейсів подаються посилання, наприклад, на тему з фізики, пов'язану з електромагнітними коливаннями. У другому – на хвильовий рух світла, у третьому – на «тиск» тощо. Кілька десятків кейсів дозволять охопити всю шкільну програму з фізики.
Таким чином, ідеальні уроки-кейси побудовані так, щоб поєднати 2 в 1, а саме: не тільки дати теоретичні базові знання про науки, а й їх взаємоув'язку разом із практичним застосуванням цих знань.

13. Автори:
Автор базового кейсу:
Кучеренко Є.

Брали участь в апгрейді кейсу:
Кучеренко Є., Чернишева Є., Пилипенко В., Камонгар Г.

Додай свій матеріал
Напиши листа до Гіпермаркету Знань
Перехід на сайт xvatit.com

А тепер іди та покращуй світ!
Похожие статьи:
Тема: Звук [a], позначення його буквами Аа. ”Лікар Айболить”. Мета: Ознайомити учнів з алфавітною назвою букви А. Збагачувати
Автор кейсу: Биков Д. Я. Каскад: Загальнолюдські цінності Рівень: 7 - 9 клас           Урок: Мораль і цінності
Автор кейсу: Биков Д. Я. Каскад: Особистісне зростання Рівень: 6- 8 клас Урок: Уроки щастя
Автор кейса: Бондаренко В.                Каскад: Релакс        Уровень:  7 клас - 9 клас Урок: Мода,
Комментарии к статье:
Контакты Реклама на сайте Все права защищены © 2008-2015. Xvatit.com | TDX
liveinternet counter
При использовании материалов ресурса ссылка на xvatit.com обязательна (для интернет ресурсов - активная и индексируемая поисковыми системами гиперссылка).
Все советы, методики и рекомендациии на портале xvatit.com размещенны только в ознакомительных целях. Перед их применением обязательно проконсультируйтесь с врачом.