фоторедактор онлайн фотошоп онлайн игры онлайн

Урок – кейс «Як спланувати витрати в сім’ї?»

бюджет
Автор кейсу: Биков Дмитро Якимович                
Каскад:  Економіка і богатоміка.         
Рівень: 5-9 клас             
Урок: Гроші та планування сімейного бюджету                  
 
Мета: навчитися розумно розподіляти гроші.

Задачі:
-проаналізувати основні формули визначення витрат;
-зібрати інформацію про витрати;
-навчитися правильно планувати витрати;
-розширити знання по темі за допомогою відеоматеріалів

Розгортка за предметами:

Бізнес
Економіка
Технології
Психологія
Математика
Мода
Музика
Література
Реклама

Вступ
Доброго дня, діти! Сьогодні ми розглянемо тему «Як спланувати витрати сім’ї?»  Це питання, напевно, задається кожна людина і не тільки в питаннях розподілу витрат саме сім’ї але і загального. І щоб у Вас надалі не виникало таких питань і труднощів з питанням «як спланувати бюджет?» і «як правильно розподілити коти?», щоб їх вистачило до наступного місяця і не бігати за друзями чи  рідними з криками допоможи!)
Предмет
Бізнес

бюджетУ сучасній сім'ї жінка - і дружина, і мама, і «міністр фінансів», який відповідає за розподіл коштів і планування покупок. Але зазвичай покупки відбуваються стихійно. У результаті виходить, що і доходи начебто непогані, а коштів ніколи не вистачає, хоча нічого зайвого куплено не було.  Гроші так і тануть.  Знайоме?  Тому  ми і торкнемотеся теми  сімейного бюджету.

Фінансисти стверджують, що тільки одне лише планування витрат дозволить економити до п'ятої частини коштів. Уяви: 20% твоїх грошей кожен місяць залишаються цілими і неушкодженими. Їх можна витрачати, відкладати, тобто вільно розпоряджатися ними. Вічна нестача коштів, при цьому залишається в минулому, всі необхідні речі куплені, і економити не довелося. Сподобалося? Тепер давай детально розберемося, як складати сімейний бюджет.
Як рахувати гроші?

Отже, в залежності від пріоритетів ви і плануєте свої витрати. Наприклад, спілкування з близькими часом не вимагає великих витрат, адже сенс його не в цьому, а в тому, щоб дарувати вільний час рідним і друзям. бюджетПогоджуся, що посиденьки з приятелями або запрошення сім'ї на звану вечерю вимагає деяких витрат. Але в більшості випадків саме цей пріоритет не такий вже і не підйомний у фінансовому плані.

Після того як всі рахунки оплачені, і необхідні витрати реалізовані, залишаються гроші вільні (добре, коли вони все ж залишаються, чого і всім бажаю). Ось тут-то кожен і вирішує для себе, куди і як витрачати їх - залежно від інтересів і пріоритетів. Головне - раціоналізувати витрати і чітко бачити, куди йдуть гроші. І якщо вони витрачаються на улюблену справу (хобі, наприклад), це чудово, адже в такому випадку ваші кошти працюють на вас, буквально роблять те, чого ви від них і хочете. Вони приносять вам радість.
 
Предмет
  Економіка
 

Економіка — це особлива сфера життя суспільства, що охоплює виробництво товарів та послуг, обмін ними і розподіл створених у суспільстві благ, їх споживання
Економіка відповідає на три важливі питання:
 
економіка

Головне питання, що виникає на наступному етапі: як правильно збалансувати видаткову і дохідну частину доходів сім’ї? “На практиці, тим, хто тільки починає освоювати бюджетування, рекомендую відкладати 10% від місячного доходу. Останнє за старою звичкою можна витрачати. У цьому випадку (відкладання) 10% від заробітків не будуть критичними для людини. Головне – кожного разу відразу після отримання доходу відкладати “десятину ” в окремий “конверт”.

бюджетНаприклад, особа, маючи звичку зберігати 10% від суми доходів до підвищення зарплати, відкладала по 1000 грн., решта 9000 грн. вона витрачала. Після підвищення доходів до 12000 грн. вона додала рівно половину приросту доходів, тобто, 1000 грн. до спрямовуваної на заощадження сумі. І в підсумку почала направляти на заощадження рівно вдвічі більше: не 1000, а 2000 грн. При цьому її витрати зросли до 10 000 грн.

При такій тактиці і заощадження зростають випереджаючими темпами, і миттєвий стимул більше заробляти зберігається. Врешті-решт, якщо не отримувати задоволення від зростаючих доходів, то чи є сенс за ними гнатися?!

Предмет
Технології


Немало родин за декілька днів до заробітної плати виявляє, що в будинку раптом закінчилися всякі гроші, за виключенням хіба що дрібниці на проїзд. Весь парадокс ситуації, як правило, полягає в тому, що і чоловік, і дружина в таких сім'ях заробляють пристойно. Що робити?

Виручити може тільки скурпульозний облік фінансів, а це означає – планування і подальше дотримання сімейного бюджету. А в цьому допоможуть новітні інтернет технології, наприклад сервіс "Облік-онлайн"
 Отже, що ж таке бюджет?

Бюджет – це постатейний перелік всіх доходів і витрат за певний період

Умовно бюджет можна представити у вигляді таблиці з декількома стовпцями. У найпростішому варіанті таких стовпців п’ять: у першому стовпці указується номер статті, в другому – найменування статті (наприклад, стаття «Заробітна платня»), в третьому стовпці, що носить найменування «Заплановано», містяться суми, заплановані на певний період. В четвертому стовпці відображається фактичне виконання бюджету – тобто скільки реально засобів було витрачено за звітний період. І, зрештою, в п’ятому - відсоткове співвідношення плану до факту.

технологіїБюджет ділиться на дві частини – прибуткову і витратну. У прибуткову частину потрапляють всі доходи, які планується одержати за певний час, у витратній частині, відповідно, відображаються всі передбачувані витрати. Після підрахунку сум по всіх статтях обов'язково перевіряється, чи не перевищила витратна частина бюджету його прибуткову частину. Якщо ж витрати раптом перевищили доходи, то можливі два шляхи рішення виниклої проблеми: або скорочувати витрати по тих або іншим статтям, або ж шукати додаткові джерела отримання грошових надходжень.

Предмет
Психологія

Неправильне планування сімейного бюджету - головна причина конфліктів між подружжям.
Для багатьох сучасних сімей стала типовою ситуація: заробляють обоє пристойно, а грошей все одно не вистачає. Постійна нестача грошей викликається невмінням сімейних пар розподіляти свій дохід і співвідносити його з витратами і потребами родини.

психологіяНеправильне планування сімейного бюджету - головна причина конфліктів між подружжям. Щоб уникнути сварок і скандалів на грунті браку грошей, кожен повинен зрозуміти, що яким би не був дохід сім'ї, грошей буде постійно не вистачатиме, а вже тим більше не вдасться їх накопичити на майбутнє, якщо кожен з подружжя не навчиться планувати з розумомнаявний на сьогоднішній день бюджет.

З давніх часів чоловік вважався добувачем в родині, а жінка була берегинею вогнища. А це означає, що дружина повинна була зберігати, з розумом розподіляти і примножувати ті гроші, які приносив додому чоловік. На жаль, такий розклад сімейних зобов'язань не влаштовує сучасних жінок, вони намагаються самі заробляти не менше чоловіків, а тому вважають за можливе тринькати гроші із сімейного бюджету, не рахуючись з думкою чоловіка.

бюджетНа будь-які прохання чоловіка заощаджувати, дружина реагує дуже бурхливо, закидаючи його в патологічної жадібності і заявляючи, що витрачає вона тільки ті гроші, які заробила сама. Стимулу заробляти більше у чоловіка в такій обстановці, природно, не залишається, а значить, не слід очікувати подальшого процвітання родини та збільшення її добробуту. Щоб уникнути непотрібнихконфліктів і примножувати наявні доходи, дружина повинна навчитися не витрачати гроші даремно і не звинувачувати чоловіка в тому, що він мало заробляє.

Для початку сядьте за переговорний стіл і обговоріть в спокійній обстановці виникли проблеми. Подумайте про те, кому краще довірити роль сімейного скарбника, якщо це буде чоловік, дружина повинна бути готова довірити йому витрачання не тільки тих грошей, які він заробив, а й свою зарплату. Якщо вона не готова до цього, не варто призначати чоловіка скарбником, попросіть чоловіка віддати вам всі гроші, які він заробляє, а самі навчитеся правильно розподіляти їх.

У сучасних українських родинах планування сімейного бюджету часто стає обов'язком дружини, незалежно від того, хто є основним заробітчанином сім'ї.
 


Предмет
Математика

Щоб не допустити фінансової кризи сім'ї, дотримуйтесь наступних порад:

 1. Ретельно розраховуйте доходи і витрати, не витрачайте гроші відразу, якщо навіть ви вважаєте, що їх виотримали в цьому місяці багато. Якщо є додатковий дохід в одному місяці, відкладіть його на резервний фонд для непередбачених витрат.

2. Ваше краса і бажання бути весь час на висоті не повинні складати основну частину сімейного бюджету, навчитеся рівномірно розподіляти витрати між усіма членами родини.

прибуток3. Основну частину витрат сім'ї повинні складати комунальні платежі, виплати по кредитах, оплата дитячого садка, забезпечення продуктами харчування, одягом та предметами гігієни, оплата проїзду на транспорті всіх членів сім'ї або витрати на бензин.

4. Відкрийте в банку депозитний рахунок і щомісяця відкладайте гроші не менш 10-20% сімейного доходу на пріоритетні витрати родини в майбутньому.

5. Після того, як. буде відкладено достатню кількість грошей для виконання пунктів 3 та 4 подумайте на сімейній раді над тим, кому в цьому місяці потрібно поміняти стільниковий телефон або комп'ютер на нові моделі, а кому треба купити нову косметику або дорогу шубу.

Якщо планування сімейного бюджету не призводить до поліпшення відносин в сім'ї, кожен місяць разом з чоловіком аналізуйте витрати. Правда, для цього весь місяць доведеться записувати їх на папері або вести облік за допомогою комп'ютерних програм. Разом знайдіть статтю витрат, яка найбільше пожирає доходи. Цілком може так статися, що найбільші витрати пішли на відвідування кафе і ресторанів, тоді подумайте над тим, щоб почати пригощати членів родини домашніми корисними стравами, які допоможуть не тільки заощадити гроші, але і зберегти здоров'я.

Спільний тип планування бюджету, Коли зарплати обох подружжя складаються разом, часто не влаштовує дружин, які самі заробляють більше чоловіка. Вона вважає, що такий розподіл нечесно, адже вона готує, пере і прибирає вдома, тому не зобов'язана віддавати всі зароблені гроші. Відмова дружини вносити свою зарплату в загальний сімейний витрата стає серйозним приводом охолодження відносин між подружжям

Предмет
Мода

Останні дні червня — це пора випускного балу... Готуються до нього завжди довго і прискіпливо, для батьків це справжній головний біль, адже аби діти виглядали «на всі сто», треба витратити чималі кошти, та й випускників переживання не полишають, бо, окрім думок про вдале складання ЗНО та майбутнє у ВНЗ, їх хвилює також неперевершений зовнішній вигляд на останньому шкільному святі.

випускний Якщо кільканадцять років тому випускний бал був традицією, то в останнє десятиліття перетворився на моду чи, найімовірніше, на «показуху» під девізом «хто виглядатиме краще і дорожче».

Для випускниць на першому місці — вибір сукні. Більш старанні визначилися з її придбанням ще за два-три місяці до головного дійства, та це розголошенню в колі однокласниць не підлягає, бо є на рівні державної таємниці. Добре, що сьогодні проблем з придбанням сукні немає, оскільки її можна купити всюди: на ринку, в спеціалізованих магазинах, торгових центрах або взяти напрокат чи пошити на замовлення. Ціна сукні коктейльної або вечірньої становить від 250 до 1000 гривень, більш екстравагантної та бальної — від 800 до 3000 грн.

Послуги кравчині коштують приблизно від 200 гривень і більше, залежно від складності пошиття та індивідуальних тарифів майстринь. Великий асортимент тканин дозволяє реалізувати всі забаганки клієнта. На вечірню сукню потрібно півтора—два метри тканини, бальна сукня вимагає чотири—п’ять метрів матерії за різною ціною (від 50 гривень за метр і більше).

випускнийДодати оригінальності образові випускниці й підкреслити елегантність сукні допоможе яскрава біжутерія, цінові рамки якої коливаються від 50 до 1000 гривень. Їх асортимент надзвичайно широкий. Сучасні попелюшки-випускниці розуміють свої «кришталеві черевички» по-різному, втілюючи в життя своє бачення моди. Жіноче взуття (переважно босоніжки) можна придбати за ціною від 150 до 900 гривень.

Останні штрихи — зачіска, манікюр та макіяж. Зачіска в івано-франківських салонах коштує від 60 до 200 гривень. Класичний манікюр вартує 30 гривень, а художній — 70. Макіяж і так привабливого і юного личка випускниць коливається від 50 до 90 гривень.

Костюм під колір сукні
Святково «прибрати» до випускного вечора юнака обходиться дешевше. Адже йому непотрібно всіх цих «прибамбасів» з макіяжем, манікюром, зачіскою та різноманітними аксесуарами на кшталт сумочки в тон святкового вбрання.
 
Та все ж зовнішній вигляд випускника обійдеться в кругленьку суму. Ціна костюмів — від 500 до 2500 гривень. Цікаво, що тепер випускники мають можливість (і так здебільшого роблять) підібрати сорочку під колір сукні улюбленої однокласниці. Сорочка та краватка обходяться дешевше, аніж аксесуари випускниць. Їх ціни різні та залежать від якості й місця купівлі.

Зручне взуття, в якому випускники сміливо можуть вирушити на свій перший бал та покружляти на ньому у вальсі, коштує в межах 400—900 гривень.

Потрібним та обов’язковим аксесуаром у день прощання зі шкільною родиною є квіти. Ціна запашних та різнобарвних букетів — від 50 до 100 гривень. Варто зазначити, що випускники не обмежуються тільки одним букетом, адже хочеться подякувати й зробити приємне всім улюбленим вчителям.

весілляВартість свята
 
Для дівчат:
- Сукня - від 1500 грн.
- Туфлі - від 500 грн.
- Прикраси (біжутерія) - від 300 грн.
- Зачіска: коротке волосся - 150 грн., довге - від 250 грн.
- Макіяж - від 120 грн.
- Манікюр - від 100 грн.
Для юнаків:
- Костюм - від 500 грн.
- Туфлі - від 300 грн.
- Сорочка - від 200 грн.
- Краватка - від 50 грн.
- Стрижка + укладка - 100 грн.
Додатково:
- Подарунки вчителям - від 500 грн.
- Банкет - від 300 грн.
- Прогулянка на пароплаві - 200 грн.
Разом: дівчина - від 3670 грн, юнак - від 2150 грн.

Предмет
Музика

НБУ випустив понад 7000 дисків з піснею "Наша гривня".
Диск банкам роздавали безкоштовно
 Випуск 7336 дисків з піснею "Наша гривня" коштував Нацбанку 16 тисяч гривень. Середня вартість одного екземпляру склала 2 грн, 20 коп., повідомили в НБУ.

музика
"З метою сприяння подальшому підвищенню рівня грошової культури в суспільстві та популяризації національної валюти, аудіо-диск з піснею "Наша гривня" був поширений серед банків і банківських асоціацій", - заявили у центробанку.
Фінансування випуску аудіо-диску було проведене за рахунок частини коштів, призначених для висвітлення діяльності Національного банку України.

Також в Нацбанку заявили, що на створення самої пісні не витратили ні копійки і що вона була подарована в якості привітання до Дня банківського працівника. Запис пісні був здійснений самими виконавцями власними силами без участі Національного банку.

Як повідомлялось, у пісні нацвалюта називається донькою України, яка прославить країну, але необхідно трошки почекати: "тільки трохи зажди".
Заключним акордом пісні звучить подяку президенту, який забезпечив стабільність в державі: "Президентові щиру подяку складаю за стабільність в державі, а це - головне".

 


Наводимо нижче текст даної пісні.

Полюбив я тебе, ти моя Україно,
ще з дитинства свого і назавжди.
Банки – мужні сини, твоя донечка гривня
Ще прославлять тебе, тільки трохи зажди.

Вони разом працюють старанно й сумлінно,
Служать вірно країні моїй кожен день,
В ці буремні роки повернувши надію
на стабільність життя і заможність людей
.

музика Приспів
Ти даруєш добробут, надію,
Ти – подяка старим і турбота малим.
Українська натруджена гривня
хай проллється на Вкраїну
життєдайним цілющим дощем золотим.

У великих містах і містечках маленьких
Гривня стрімко як кров по судинах тече.
Нашу гривню, немов корабель серед течій,
Капітан поміж інших валют проведе.

Корабель той надійний, мілини не знає.
Капітан проведе поміж рифів і хвиль.
Міцно прапор в руці український тримає,
Гривні курс визначає на тисячі миль.

Приспів
Україна моя хай завжди процвітає,
Знаю: гривня ніколи не підведе
Президентові щиру подяку складаю
За стабільність в державі, а це – головне.


Предмет
Література

Хочу запропонувати до Вашої уваги, діти,  один нарис, який написав хлопчик вашого віку до газети.

діти і гроші«Часто на перерві можна побачити такі розваги: школярі беруть чийсь пенал і починають кидати один одному. І господар пенала бере участь у цій безглуздій грі. «Ой, порвався! Ну нічого, мама новий купить». І не думають про те, чи є в мами гроші на новий пенал, ручку.

У нашій сім’ї все інакше, можливо, тому мені важко зрозуміти своїх друзів. Батьки розмовляють зі мною як з дорослим про наш сімейний бюджет. І це, на мою думку, правильно. У нашій родині є хвора бабуся, якій постійно потрібні ліки, а вони з кожним днем все дорожчають. Наша бабуся дбала про мою маму, потім доглядала мене, коли батьки були на роботі. Вона багато працювала, не покладаючи рук, а от тепер хворіє. Тому, коли стоїть питання купити ліки чи білет в цирк, я без вагань погоджуюсь, що ліки все-таки потрібніші. Я ніколи не ставив на перше місце свої розваги, тому що навчився думати про потреби інших.

Хотілося б, щоб мої однолітки більше цікавилися бюджетом своїх сімей. Варто подумати, що важливіше: другі модні джинси для тебе чи нові туфлі для мами, бо старі вже зносилися. Тож, перш ніж вимагати у батьків нову річ, краще подумати, чи не є це звичайною примхою.»

Поради

бюджет1.     Організація бюджету та його ведення
 Для початку систематизує витрати і доходи. Заведи зошит, блокнот або таблицю в Excel і записуй туди всі дані. Можна ще скачати шаблони для Excel або програми, спеціально розроблені для роботи із родинним бюджетом. Записуй всі надходження, зарплати, допомогу батьків, відсотки за вкладами. Потрібно точно знати, на що можна розраховувати.
 
Потім запиши види витрат:
 •  обов'язкові платежі (телефон, комунальні послуги, телебачення - все, за що треба платити обов'язково);
 •  періодичні платежі (плата за дитсадок, фітнес-клуб, мобільник, відсотків по кредиту - все, за що треба платити кожен місяць);
 •  їжа;
 •  побутова хімія (пральний порошок, мило);
 •  зовнішній вигляд (взуття, одяг, перукарня, косметика);
 •  подорожі, відпочинок, розваги;
 •  навчання (університет, тренінги, семінари);
 •  дитина (кишенькові гроші, шкільне приладдя);
 •  домашні тварини;
 • транспорт.
Назви ролі не грають. В ідеалі, на кожен пункт завести конверт, куди складати гроші, потрібні для цього виду витрат, на місяць вперед. Так можна забезпечити найголовніші напрями і уникнеш зайвих витрат.
гроші2.    Складаючи сімейний бюджет і визначаючи основні статті витрат, в очах рябить від всіх цифр, які треба врахувати. Стає лінь щодня записувати витрати сім'ї. Не горюй! Найважча робота зі складання основи бюджету проводиться один раз. Потім потрібно буде лише доповнювати і змінювати її. Звичка вкорениться протягом трьох тижнів. А «вільні» гроші на розваги і відпочинок, зростання резерву будуть ще більше стимулювати тебе на продумане витрачання сімейних коштів.

3.    Ніколи не прагніть економити на всьому підряд – ні до чого хорошого це не приведе. Існують речі, на яких економити не можна - це повноцінне харчування, відпочинок, освіта – свої і дітей.

4.    І наприкінці, рекомендуємо всім час від часу аналізувати сімейні витрати – можливо, якісь статті можна прибрати, а інші, навпаки, - додати. Іноді, проглядаючи сімейний бюджет, можна зробити несподівані відкриття, виявивши, скільки засобів йде на такі речі, без яких цілком можна обійтися - чи то покупка солодощів або безконтрольне багатогодинне сидіння в Інтернеті. І тоді ви самі вже вноситимете необхідні коректування, тим самим постійно удосконалюючи свій бюджет. А, можливо, з часом у вас виробляться і свої підходи до планування сімейного бюджету.

Корисні поради для допомоги батькамдіти і гроші:
 • Платіть засобами до вирахування податків. Ви можете значно скоротити витрати на догляд за дитиною, оплачуючи засобами до вирахування податків. Багато підприємців пропонують гнучкі рахунки витрат. Порадьтеся з вашим роботодавцем про можливість подібних пільг. Гнучкий рахунок видатків дозволить вам відкласти матеріальні засоби до вирахування податків для того, щоб оплатити послуги висококваліфікованих фахівців з допомоги у вихованні.
 • Візьміть кредит для догляду за дітьми на вашу податкову декларацію.К жаль, вам не буде дозволено користуватися звільненням від оподаткування на період виховання дитини і податковими пільгами на дитину.
 • Внесіть себе в список членів програми по субсидіях на виховання дитини. Перевірте, чи маєте ви право брати участь у програмі субсидій на виховання дитини на місцевому, міському та державному рівні. Залежно від вашого доходу, ви можете мати право брати участь у подібних програмах.
 • Постарайтеся поділити витрати на догляд за дитиною з іншими батьками. Попросіть поділити витрати на догляд за дитиною з близьким другом, сусідом, родичем або колегами. Ви можете заощадити гроші, поділивши витрати на зарплату приходить няні. Зробіть правильне планування і домовтеся з усіма до початку догляду за дитиною, щоб упевнитися, що всі інструкції та очікування зрозумілі всім.
 • Скорочення витрат, вироблених самою дитиною. Кращим способом зі скорочення витрат на речі, які хочуть отримати ваші діти, є просте рішення - не купувати ці речі. Спробувавши прищепити дітям звичку економити гроші і поважати їх у малому віці, ви, зрештою, зможете заощадити велику кількість грошей.
Підіб'ємо підсумки:
 
Витрати на виховання дітей займають важливе місце в сімейному
Похожие статьи:
Автор кейсу: Биков Дмитро Якимович                 Каскад:  Економіка і богатоміка.          Рівень: 10-11 клас    Урок:
Автор кейсу: Биков Дмитро Якимович                 Каскад:  Економіка і богатоміка.          Рівень:10-11 клас         Урок:
Автор кейсу: Биков Дмитро Якимович                 
Раздел: Школа
lenovo   Зміни в українській (і не тільки) освіті неможливі без використання сучасних технологій. Про те, як гаджети допоможуть школярам, та чи
Комментарии к статье:
Контакты Реклама на сайте Все права защищены © 2008-2015. Xvatit.com | TDX
liveinternet counter
При использовании материалов ресурса ссылка на xvatit.com обязательна (для интернет ресурсов - активная и индексируемая поисковыми системами гиперссылка).
Все советы, методики и рекомендациии на портале xvatit.com размещенны только в ознакомительных целях. Перед их применением обязательно проконсультируйтесь с врачом.