фоторедактор онлайн фотошоп онлайн игры онлайн

Урок-кейс «Ринок: що це таке?»

bikov_kejs_1.jpg
Автор кейсу: Биков Дмитро Якимович 
Каскад: Економіка та Богатоміка
Рівень: 2-4 класи.
Урок: Реклама і ринок

Мета: Розкрити зміст поняття «ринок», основні функції та види ринків, роль ринків в нашому житті.

Завдання:
- зібрати наочну та практичну інформацію;
- сформувати знання про економіку та ринок,а також його ролі в житті людини;
- розширити знання по темі за допомогою відеоматеріалів.

Обладнання: відеопроектор, роздаткові матеріали.


Розгортка за предметами:

Економіка
Історія
Бізнес
Сучасні технології
Реклама
Психологія
Література та афоризми
СоціологіяВступ
Доброго дня, дітвора! Пропоную на сьогоднішньому уроці здійснити подорож під час якої ми  поговоримо про ринок та яку роль він відіграє в нашому житті. Мабуть хоч раз ви задумувались над такими питаннями, як: що ж таке ринок, які вони є, навіщо вони нам, з якою метою люди постійно ходять на ринок та що то за слово таке «економіка», яке ви чуєте від рідних. Тож сьогодні ми постараємось дати відповіді на ці питання. Я розраховую на вашу допомогу. Тож поїхали!


Економіка


Перша зупинка: Що таке економіка?

Слово «економіка» звучить скрізь кожного дня. Воно походить з грецької мови і означає «правило, закон ведення домашнього господарства».

Господарство маленької родини і великої країни треба вміти налагодити і вести. Бо від цього залежить життя і родини, і країни: наша робота і відпочинок, їжа і одяг, житло, навчання, поведінка вдома і в суспільстві та багато іншого.

Завдання:
Прошу вас намалювати все те, що ти уявляєш, коли чуєте слово «економіка».

Дітки,

Економіка — це особлива сфера життя суспільства, що охоплює виробництво товарів та послуг, обмін ними і розподіл створених у суспільстві благ, їх споживання.  

Економіка відповідає на три важливі питання:


bikov_kejs_2.jpg  

Економіка дає людям: житло, побутові речі; їжу; одяг, взуття; транспорт;книжки; шкільне приладдя; іграшки, розваги, мандри, тобто створює всі речі, необхідні для життя людини. А де можна взяти всі ці речі, про які говорить економіка ми знайдемо відповідь під час наступної зупинки.

Друга зупинка: що таке ринок, які вони бувають та які функції вони виконують?

Ринок — це місце купівлі та продажу товарів.

bikov_kejs_3.jpg  bikov_kejs_4.jpg

Ринкова економіка - сукупність економічних відносин, які охоплюють і обмінні виробництво, і споживання.

Продавець і покупець — учасники ринку.

Продавець має бути чесним, уважним, вихованим, освіченим, акуратним, духовно багатим, знати свій товар, думати про наслідки своєї роботи та угод для людей, міста, країни, світу.

Метою продавця є продаж товару, а покупця – його придбання.

Я вам роздаю листочки на яких намальована схема-хмарки за допомогою яких ви познайомитесь з видами ринків.Розфарбуйте хмарки олівцями різного кольору.


bikov_kejs_5.jpg  
Функції ринку:
1.    Регулююча: ринок, через механізм ринкових законів встановлює необхідні пропорції відтворення; завдяки цінам ринок стимулює впровадження досягнень науки та техніки у виробництво — це сприяє розширенню асортименту товарів та послуг;
2.    Стимулююча — ринок спонукає виробників товарів до зниження витрат, підвищення якості та споживчих властивостей товарів;
3.    Розподільча — доходи споживачів і виробників у ринковій економіці змінюються через ціни.
4.    Інтеграційна — ринок об'єднує суб'єктів економічної системи в одне.
5.    Інформаційна: саме ринок дає об'єктивну інформацію про те, які товари мають попит.
6.    Посередницька — ринок виступає посередником між виробником і споживачем.

Далі ми розглянемо зв'язок економіки та ринку з іншими науками.


Історія


bikov_kejs_6.jpgНаступною зупинкою буде сторінка Історії.

Імовірно, ринок - винахід фінікійців. Його вік близько 3000 років. Стародавні мореплавці наближалися до далеких берегів, десантувалися, а потім «досліджували пропозицію». З'ясовували потенціал аборигенів. Аборигени могли принести продукти своєї праці, привабливі для гостей. Будь-яке насильство руйнувало надії на подальші контакти, тому єдиним варіантом був пошук взаємовигідних відносин. Якщо аборигени могли постояти за себе або мали можливість відступити і, головне, були необхідні для добування бажаних продуктів, то обиралися «обміни».
  
Аборигени могли принести продукти своєї праці, привабливі для гостей. Будь-яке насильство руйнувало надії на подальші контакти, тому єдиним варіантом був пошук взаємовигідних відносин.Учасники обміну могли вибирати те, що їх приваблювало, і пропонувати щось натомість, сподіваючись, що запропоноване теж буде привабливим.    

Головною функцією ринку є обмін між учасниками - юридичними та фізичними особами. Відмінні ознаки обміну:
  • Учасники мають необхідну і достатню інформацію про зміст обміну попередньо.
  • Обмін здійснюється добровільно, і всі учасники задоволені його підсумками.
  • Кожен учасник є розпорядником одного предмета і потенційним споживачем іншого предмета, що очікують задоволення своїх запитів в підсумку обміну предметами.


БізнесЗупиняємось на просторах Бізнесу.

bikov_kejs_7.jpg

Бізнес-план починається з розділу, у якому описується той продукт або та послуга, що ви хочете запропонувати вашим майбутнім покупцям. Ніхто у світі не дає грошей просто на будівництво заводу хімічних волокон або відкриття майстерні по ремонті годин. Тут від вас зажадають граничної чіткості і насамперед відповіді на питання:

Які потреби покликана задовольняти ваш товар або послуга?
Що особливого в ньому і чому споживачі будуть відрізняти його від  товарів (послуг) ваших конкурентів?
Якими патентами або авторськими посвідченнями захищені особливості вашого продукту або технології?

У розділі бізнес-плану повинна бути зазначена зразкова ціна вашого товару і вартість витрат, що підуть на його виробництво. З цього орієнтовно можна визначити і розмір прибутку, які буде приносити кожна одиниця товару.

Дуже важливо чітко охарактеризувати основні якості вашого товару, переваги його дизайну й особливості упаковки, у якій він буде  продаватися. Усе це має особливе значення для товару, призначеного для продажу на світовому ринку, а тепер і на нашому внутрішньому.

У цьому ж розділі описується й організація сервісу вашого товару, якщо цей технічний виріб. Але не слід робити акцент на „виняткові”  достоїнства товару. Краще зосередитися на максимальному задоволенні  ринку, унікальних споживчих властивостях. Першим кроком у цьому напрямку є вичерпне знання власного товару: які його відмітні риси, яку користь він може принести потенційному покупцеві.


Сучасні технології


bikov_kejs_8.jpgЗупинка що зветься "Сучасні технології".

Одним з важливих факторів розвитку економіки є науково-технічний прогрес, являє собою процес безперервного вдосконалення знарядь і засобів праці, створення нової, більш досконалої техніки заміна нею застарілою. Досягнення науки і техніки все більш широко використовуються в сфері обігу, що стимулює збільшення товарообігу, сприяє підвищенню культури торгівлі, створює умови для вдосконалення технології, механізації і автоматизації торгових процесів, більш ефективного використання торговельних і складських площ,транспортних засобів. Важливим завданням в сучасних умовах є застосування сучасних технологій. Перш за все, це пов'язано з діяльністю комп'ютера.
           
Комп'ютеризація обліку продажу товарів у магазинах забезпечує безперервний контроль за ходом продажу товарів і видачею замовлень на поповнення і підтримання торговельного асортименту в оптимальних розмірах. Комп'ютеризація комерційних операцій дозволяє створювати інформаційну систему обробки та передачі комерційної інформації, що становить технічну основу ринкової, маркетингової діяльності в сфері товарного обігу. На сьогодні, зі звичною торгівлею успішно конкурує електронна комерція. Все більше людей здійснюють покупки в Інтернет-магазині.


Реклама


Зупиняємось на просторах Реклами.

Реклама - інформація, поширена будь-яким способом, в будь-якій формі і з використанням будь-яких коштів, адресована невизначеному колу осіб та спрямована на привернення уваги до об'єкта рекламування, формування або підтримка інтересу до нього і його просування на ринку.

Функції реклами:
1.    Залучення клієнтів - інформування їх про нові товари, послуги, місцях продажів. Зазвичай, у рекламному повідомленні перераховані конкурентні переваги рекламованої компанії, плюси, які можуть придбати її клієнти.

2.    Збільшення продажів - мається на увазі, що реклама, як інструмент маркетингу, сприяє підвищенню обсягу продажів.

3.    Регулювання збуту - завжди потрібно пам'ятати про те, що кількість товару має відповідати очікуванням від рекламної кампанії.

Сьогодні немає підприємств, які можуть успішно діяти на ринку без реклами у тому чи іншому вигляді. Різниця між рекламою товару і рекламою підприємства полягає в тім, що є об’єктом рекламного звернення. Підприємство, як правило, займається як рекламою окремого продукту виробництва, так і рекламою самого себе у цілому. У першому випадку виділяються особливі якості товару. У другому — через певні характеристики підприємства відбувається намагання добитися довіри покупців для всієї виробничої програми підприємства.

Найпоширеніші види реклами це: телебачення, радіо, газети, журнали, в інтернеті, біг-борди, вивіски на магазинах, транспортних засобах.


bikov_kejs_9.jpg bikov_kejs_10.jpg
 
Роль реклами в сучасному суспільстві:

  • Економічна (одержання прибутку);
  • Соціальна (досягнення суспільно корисних цілей);
  • Політична;
  • Ідеологічна (фактор, що впливає на становлення і формування світогляду людини);
  • Психологічна (впливає на бажання і мрії покупця, не волаючи до його розуму);
  • Освітня. У процесі перегляду реклами, а також впровадження нових технологій товарів і послуг, про які вона віщає, людина може почерпнути для себе інформацію абсолютно з усіх сфер життя (від причин появи нальоту на плитці у ванній кімнаті до останніх інноваційних розробок в комп'ютерній техніці);
  • Естетична (культурна). У багатьох рекламах дуже якісно підібрані кольори, звуки, які можуть вплинути на людину, викликавши в ньому бажання реалізувати рекламну пропозицію або хоча б звернути на неї більш пильну увагу.

А тепер дітки ми проведемо цікаву роботу і вирішимо наступне завдання.

Завдання:
Склади розповідь, користуючись варіантами виразів у дужках. З декількох вибери один, більш вдалий, на твою думку, підкресли його. Зміст отриманої розповіді буде залежати від твого вибору. Добери заголовок.

bikov_kejs_11.jpgТривали літні канікули. Якось вранці прокинувся котик Мурчик. Солодко потягнувся, не поспішаючи підвівся, застелив ліжко, вмився, почистив зуби і сів снідати. На столі він побачив 10 лісових гривень та записку. Ось що в ній було написано:

«Синку! Я пішла на роботу.Буду ввечері. (Купи хліба, цукру, молока. Сходи на річку. Пограйся іграшками.)Цілую. Мама.»
Мурчик прочитав записку, вголос по-думав: („Ще цього не вистачало!!!" „Мені ніколи!!! " „Я не хочу!!!" „Гаразд!") і побіг (гуляти, читати, дивитись мультик, на річку, до магазину ).
            
У магазині котик звернувся до Лисиці("До побачення, приїздить ще, дякую, доброго ранку"),Лисиця-продавець (почала кричати і тупотіти ногами, вигнала з магазина, нечемно буркнула під носа, з посмішкою сказала:) („Йди геть!!! " „ У магазині перерва" , „Що тобі запропонувати?")
           
Мурчик (вибіг з магазину, жбурнув гроші, протягнув гроші і ввічливо сказав): („Дайте книгу скарг!", „Не хочу купувати!", „Я буду скаржитися мамі.", „Будь ласка дайте мені булку хліба, літр молока, 1кг цукру.")
                
Продавець (мовчки відвернулась, вийшла з магазину, почала розмовляти із подружкою Зайчихою, посміхнулась) і сказала („Приходь завтра", „Вийди геть!!!", „У мене обідня перерва!", „Візьми, будь ласка, покупку і здачу!").

Котик (розсердився, прожогом вибіг з магазину, подякував і порахував здачу).                
    
Мурчик побачив, що Лисичка (дала меншу здачу, передала гроші; здачу дала правильну).Він (зиркнув на Лисицю і сховав гроші в кишеню; почав лаятись; впевнився, що все правильно; повернув зайві гроші).

Лисиця (довго сміялась, викликала директора магазину, подякувала котикові, посміхнулась і сказала: „Заходь ще!").  Ввечері мама (дуже розсердилась, посварила, похвалила за допомогу) Мурчика.


Психологія


bikov_kejs_12.jpgЗупинка під назвою Психологія.

Психологія поведінки людей є ключем до розуміння того, що відбувається на фінансових ринках. Притаманні всім нам відчуття - страх, жадібність, надія та інше у швидкому ритмі торгівлі надають часом визначальний вплив на поведінку продавця.

Слабкі і самовпевнені, жадібні і повільні, всі ці люди приречені стати жертвами ринку. Знання власних здібностей та вподобань, позитивних і негативних якостей може допомогти уникнути розорення. Якщо ж ви до цього додасте здатність адекватної оцінки психологічного стану і відповідної поведінки ринкової юрби, то успіх вам гарантований.
          
Перше – жадібність. Бажання примножити капітал, зробити це якомога швидше змушує здійснювати операції часто, і, отже, в основному не обдумано.

Наступне – надія. Інвестор до кінця розраховує отримати прибуток. Ринок іде в іншу сторону. Надія тільки міцніє.
Страх. Боязнь визнати помилку, заважає прийняти маленький збиток і призводить до великих втрат.


Література


bikov_kejs_13.jpgЛітературна зупинка

У суботу наш сусіда вибрався на ринок
Подивитися на ціни і купити свинок.
Поросят було, як гною, й продавців багато,
І всіляка живність різна, вухата й рогата.
Находився він добряче, довго обдивлявся,
Прицінявся, мацав, слухав, вперто торгувався,
Нервувався, морщив лоба від страху і суму,
Бо ж прихвалять поросятко і свиню підсунуть!
Врешті-решт прийшов до діда: - Я вас дуже прошу,
Научіть, як вибирати тут свиню хорошу.
А старий прижмурив око й нумо реготати:
- Що ж їх довго вибирати, це ж не депутати.
Те, що нагле і крикливе, рветься першим їсти,
Буде круглим, гарним, ситим, словом, гріх жаліти.
То і є життєва правда, що ж тут говорити,
Бо полізуть справжні свині перші до корита.

Как старик корову продавал
На рынке корову старик продавал,
Никто за корову цены не давал.
Хоть многим была коровёнка нужна,
Но, видно, не нравилась людям она.
- Хозяин, продашь нам корову свою?
- Продам. Я с утра с ней на рынке стою!
- Не много ли просишь, старик, за неё?
- Да где наживаться! Вернуть бы своё!
- Уж больно твоя коровёнка худа!
- Болеет, проклятая. Прямо беда!
- А много ль корова даёт молока?
- Да мы молока не видали пока...
Весь день на базаре старик торговал,
Никто за корову цены не давал.
Один паренёк пожалел старика:
- Папаша, рука у тебя нелегка!
Я возле коровы твоей постою,
Авось продадим мы скотину твою.
Идёт покупатель с тугим кошельком,
И вот уж торгуется он с пареньком;
- Корову продашь?
- Покупай, коль богат.
Корова, гляди, не корова, а клад!
- Да так ли! Уж выглядит больно худой!
- Не очень жирна, но хороший удой.
- А много ль корова даёт молока?
- Не выдоишь за день - устанет рука.
Старик посмотрел на корову свою:
- Зачем я, Бурёнка, тебя продаю?
Корову свою не продам никому -
Такая скотина нужна самому!
 

Вернер Мич:
Важнейшим продуктом рыночного хозяйства является потребитель.

«3-е маркетинговое правило Роббина»
Существование рынка не гарантирует существования покупателей.


Відеоматеріали

Відкриття нового ринку:Мультфільм «Птичий рынок»:

СоціологіяНаша передостання зупинка – Соціологія.

Економічна соціологія - напрямок соціальних досліджень, що припускає аналіз економічної діяльності з позицій соціальної теорії.

bikov_kejs_14.jpgДисципліна вивчає всю сукупність соціально-економічних процесів - чи стосуються вони ринків або держави, домогосподарств або окремих людей. Використовуються різні методи збору і аналізу даних, включаючи соціологічні методи. Економічна соціологія спирається на специфічні уявлення про дію людини, розвитку господарства і суспільства.

«Економічна людина» занадто егоїстична та ізольована від інших людей, непомірно раціональний і інформований. Він діє як автомат, підлеглий логіці економічного інтересу. В економічній соціології людина здатна ставати актором і поступати всупереч обставинам, переключатися з однієї логіки дії на іншу, виявляючи одночасно волю і гнучкість.

Економічна соціологія з'явилася як новий підхід до аналізу економічних явищ. Новизною підходу, зокрема, стала спроба пояснити, яку роль економічні структури та інститути відіграють у суспільстві, а також який вплив товариство надає на характер економічних структур та інститутів.

Двадцять міфів про ринок за Томом Палмером
 
1. Ринок аморальний і веде до падіння вдач

Ринкова економіка змушує людей думати виключно про власну вигоду. Ринковий обмін позбавлений моральності, він не має нічого спільного з тим, що робить нас людьми - здатністю робити не тільки те, що дає перевагу нам самим, але й розуміти різницю між правильним і неправильним, моральним і аморальним.

Ринок - альтернатива насильству. Ринок допомагає нам жити в суспільстві. Він не дає нам забути, що інтереси інших людей теж заслуговують на увагу.

2. Ринок заохочує жадібність і егоїзм

В умовах ринкової економіки люди намагаються купити товар за найменшою ціною і продати з максимальним прибутком. Ними рухає лише жадібність і егоїзм, а не турбота про інших.

3. Ринкова економіка веде до монополізму

Опора на вільний ринок без державного втручання призведе до того, що буквально всіма товарами буде торгувати кілька великих фірм. Ринок за своєю природою породжує монополії, оскільки дрібні виробники витісняються великими компаніями, що піклуються лише про власний прибуток. Держава ж, навпаки, відстоює інтереси суспільства і тому вживе заходів для приборкання монополістів.
                    
4. Для функціонування ринків необхідна вичерпна інформація, яку можна отримати тільки за допомогою державного регулювання

Щоб ринок міг функціонувати ефективно, всі гравці повинні мати повну інформацію про витрати, якими чреваті їх дії. Якщо хтось із них інформований краще, а хтось гірше, це призводить до неефективності і несправедливості. Ринок не може забезпечити нас інформацією, необхідною для отримання ефективного результату, відповідного також принципам справедливості.

bikov_kejs_15.jpg5. Ринок дієздатний лише в ситуації, коли нескінченна безліч людей, що володіють всією повнотою інформації, обмінюється однорідними товарами

Ефективний ринок, що дозволяє забезпечити максимальний обсяг виробництва при мінімальній прибутку, можливий у тому випадку, якщо ніхто з гравців не диктує ціни, тобто вихід на ринок або відхід з нього будь-якого продавця і покупця не впливає на ціни. В умовах ідеального конкурентного ринку жоден конкретний продавець чи покупець не в змозі впливати на ціни. Вся продукція однорідна, а отримання інформації про продукти і цінах не вимагає ніяких витрат. Однак реальні ринки не забезпечують ідеальну конкурентне середовище, тому їх діяльність потрібно коригувати державним втручанням.

6. В умовах ринку неможливе виробництво суспільних (колективних) товарів

Якщо я з'їдаю яблуко, вам воно не дістанеться; таким чином, процес «споживання» яблука носить конкурентний характер. Якщо я показую фільм, і не хочу, щоб його бачили всі підряд, я повинен витратитися на спорудження стін, щоб не допустити тих, хто не заплатив за сеанс. Деякі товари, споживання яких не носить конкурентного характеру, а забезпечення «ексклюзивності» вимагає великих витрат, не можуть проводитися в умовах ринку, оскільки в цьому випадку у кожного виникне стимул почекати, поки їх виготовлять інші. Такі товари носять суспільний характер, а значить забезпечити ними споживачів може тільки держава. У число таких товарів входять не тільки національна оборона і правова система, але також охорона здоров'я, транспорт, освіта і багато іншого. Їх виробництво не можна довірити ринку, адже в цьому випадку неплатник буде користуватися ними за рахунок тих, хто заплатив, а оскільки всі захочуть отримати їх «на дурничку», платити не стане ніхто. Таким чином, виробництвом цих товарів може займатися тільки держава.

7. Ринок недієздатний (або неефективний) за наявності негативних чи позитивних зовнішніх впливів.

Ринок працює тільки тоді, коли всі наслідки тих чи інших дій відчувають на собі тільки ті, хто ці дії здійснював. Якщо люди будуть користуватися благами, не беручи участь в їх створенні, ринок не зможе забезпечити дані блага в потрібній кількості. Аналогічним чином, якщо виробництво якихось товарів завдає людям шкоди, але при самому виробництві це не приймається в розрахунок, ринкові механізми будуть давати одним переваги за рахунок інших, оскільки блага від тих чи інших дій дістаються одній групі суб'єктів ринку, а витрати несуть інші .

8. Чим складніше влаштовано суспільство, тим менше воно може покладатися на ринок, і тим більше воно потребує державного регулювання

Ринкові відносини діяли ефективно, коли суспільство було організовано простіше, ніж зараз, але в умовах гігантського розширення економічних і соціальних зв'язків дії такої великої кількості людей може спрямовувати та координувати тільки держава.

9. Ринкова економіка не підходить для країн, що розвиваються

Ринок ефективний у країнах з розвинутою інфраструктурою і правовою системою, але країни, що розвиваються, де все це відсутнє, просто не можуть собі дозволити покладатися на ринкові механізми. У цих випадках економікою повинно керувати держава - принаймні до тих пір, поки в країні не з'являться високорозвинена інфраструктура та правова система, необхідні для функціонування ринку.

10. Ринок призводить до руйнівних економічних криз на кшталт Великої депресії

Опора на ринкові механізми обертається циклічним розвитком економіки за принципом «бум - спад». Надмірна впевненість інвесторів підживлює сама себе, приводячи до різкого зростання капіталовкладень, за яким неминуче слід скорочення виробництва, безробіття і загальне погіршення економічної ситуації.

11. Надмірна опора на ринкові механізми настільки ж нерозумна, як і надмірна опора на соціалістичні принципи: оптимальний варіант - змішана економіка

Більшість людей усвідомлює, що складати всі яйця в одну корзину нерозумно. Завбачливі інвестори диверсифікують свої портфелі, тому логічно було б диверсифікувати і «політичний портфе
Похожие статьи:
Автор кейсу: Биков Дмитро Якимович                 
Автор кейсу: Биков Дмитро Якимович                 Каскад:  Економіка й богатоміка.          Рівень:  10-11 клас.        Урок:  
Автор кейсу: Биков Дмитро Якимович                 Каскад:  Економіка і богатоміка.          Рівень: 8-9 клас        
Автор кейсу: Биков Дмитро Якимович                 Каскад:  Економіка і богатоміка.          Рівень: 10-11 клас    Урок:
Комментарии к статье:
Контакты Реклама на сайте Все права защищены © 2008-2015. Xvatit.com | TDX
liveinternet counter
При использовании материалов ресурса ссылка на xvatit.com обязательна (для интернет ресурсов - активная и индексируемая поисковыми системами гиперссылка).
Все советы, методики и рекомендациии на портале xvatit.com размещенны только в ознакомительных целях. Перед их применением обязательно проконсультируйтесь с врачом.